DOLAR 32,2048 0%
EURO 35,0031 -0.03%
ALTIN 2.501,150,03
BITCOIN 2155422-0,05%
İstanbul
20°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

X
Erzurum Kadın Kooperatifi bir ilke imza attı

Erzurum Kadın Kooperatifi bir ilke imza attı

ABONE OL
Mayıs 1, 2024 17:26
Erzurum Kadın Kooperatifi bir ilke imza attı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Erzurum’un Narman ilçesine bağlı Kilimli köyünde yöresel gıda ürünleri üzerine üretim faaliyetlerini sürdüren Köyden Gelsin ve Erzurum merkezde faaliyet gösteren Erzurum Kadın Kooperatifi örnek olacak bir protokole imza attı.

Protokolle, kırsal mahallede üretilen tereyağı, kaşar peyniri, bal ve kuşburnu özü gibi bir çok ürün, Erzurum Kadın Kooperatifi aracılığıyla ülke geneline pazarlanacak.
Erzurum Kadın Kooperatifi Başkanı Zeynep Polat, tek ürünle girdikleri gıda piyasasında bugün 24 çeşit sunmaya başladıklarını söyledi.
İmzalanan protokolle kooperatifin ürün portföyünün genişlediğini belirten Polat, “Bu ticari birliktelikle istedik ki birçok ticari işletmeye örnek olalım, kadın dayanışmasını ve istihdamını artıralım. İstedik ki fiziki ve dijital anlamda ulusal ve uluslararası düzeyde ürünlerimizi tanıtalım. Mevcut ürünlerimizin kalitesini artırıp, ürün portföyümüzü genişletelim. Hepsinden önemlisi, bu protokol yerel ve bölgesel anlamda sosyal ve ekonomik kalkınma projesidir. Şu an firmamızla birlikte ürün portföyümüz 50’nin üzerine çıktı.” dedi.

Faaliyetlerinde doğal ve organik ürün üretimi ve satışını esas alan Erzurum Kadın Kooperatifi ve Köyden Gelsin, yöresel ürünlerin değerini ve kadın gücünü artırmaya yönelik yapılan anlaşmayla; köy dokusunu tüm doğallığıyla ürünlerine yansıtıyor. Köyden Gelsin ürünlerinin Erzurum’da ki tek satış noktasının Erzurum Kadın Kooperatifi olacağını belirten başkan Zeynep Polat, protokolün; yerelde ticari işbirliğine destek vermek, yerel dokunun doğal ve organik standartlarda, ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılmasına aracılık etmek, ürün portföyünü geliştirmek, kadın istihdamını ve kadın dayanışmasını artırmak, fiziki ve dijital ortamda satış/pazarlama faaliyetlerini birlikte yürütmek adına gerçekleştirildiğini söyledi. Polat, bu protokolün sadece iki firmanın iş birliğinin ötesinde, yöresel ürünlerin ticaretiyle yerel ve bölgesel kalkınmaya önemli katkılar sağlayacak nitelikte olduğunu da belirtti.

Erzurum Kadın Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Polat; “İmzalanan protokolle Erzurum Kadın Kooperatifi üye sayısının artması ve kooperatifin faaliyetlerinin genişlemesi, bölgedeki kadınların iş imkanlarını ve gelirlerini artıracak aynı zamanda, kooperatifçilik ruhu sayesinde kadınlar arasında dayanışma ve güç birliği artacaktır”dedi.

Polat; sözlerin eşöyle devam etti; “Bu protokolle yöresel ürünlerin değerlendirmesi konusunda örnek teşkil etmesi hedefiyle, Erzurum’un yöresel ürünlerinin ulusal ve uluslararası pazarda tanınması ve Erzurum’un turizm potansiyelinin artması da beklenmektedir. Erzurum Kadın Kooperatifi ve Köyden Gelsin arasındaki bu protokol, sadece iki firmanın iş birliği anlamına gelmenin ötesinde, önemli bir sosyal ve ekonomik kalkınma projesidir.”

Köyden Gelsin işletme sahibi Ömer Karahan ise; bu iş birliği, bölgedeki diğer küçük işletmelerin ve girişimcilerin de gelişmesine ilham kaynağı olacağını ve yerel ekonomiye katkıda sağlayacağına inandığını belirtti.

Karahan, “Köyden Gelsin ve Erzurum Kadın Kooperatifi arasındaki bu protokolle, her iki kuruluşun bilgi ve birikimlerini paylaşması Erzurum’un zengin kültürü ve gastronomisinin daha geniş kitlelere tanıtılabilmesine vesile olacak, yeni ürünler geliştirilerek mevcut ürünlerin kalitesi artırılacaktır.”dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.