HAKKIN YOLUNDA HALKIN YANINDA...

reklam alanı
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Canlı cerrahi ile beyin pili ameliyatı eğitimi verildi

Canlı cerrahi ile beyin pili ameliyatı eğitimi verildi

reklam alanı

Ataşehir Medicana Hastanesi’nde Türkiye’de ilk kez çevrimiçi ve fiziki katılımlı canlı cerrahi ile beyin pili ameliyatı eğitimi verildi. 67 yaşındaki bir Parkinson hastasına uyanıkken ameliyat yapıldı.

Ataşehir Medicana Hastanesi’nin ev sahipliğinde Türkiye’de ilk kez canlı cerrahi ile derin beyin simülasyonu olarak bilinen, halk arasında beyin pili olarak adlandırılan ‘beyin pili ameliyatı’ eğitimi verildi.

Ameliyat, 67 yaşındaki Dudu Çetin’in titreme, hareketlerde yavaşlığın ve katılığın ön planda olduğu Parkinson hastalığı şikayeti üzerine yapıldı. Çetin’e uyanık halde beyin pili takılarak, kursiyerlere ameliyat hakkında bilgiler verildi ve uzmanlar tarafından merak edilen sorular yanıtlandı. Canlı cerrahi beyin pili ameliyatı eğitimi, beyin sinir ve cerrahi uzmanlarının, nörologların, kursiyerlerin izleyebilmesi için bir canlı kurs eğitimi haline dönüştürüldü. Kursa aynı zamanda çevrimiçi kayıt yaptıran katılımcılara nörologlar eşliğinde ameliyat görüntüleri, ameliyatın içeriği canlı paylaşıldı. Eğitime yurt dışından destek olmak ve izlemek için gelen beyin cerrahları ve nörologlar ile birlikte 38 kişi, çevrimiçi 20 kişi olmak üzere toplam 58 kursiyer katılım sağladı.

“Türkiye’de bir ilk oldu”

Yapılan canlı beyin pili ameliyatı eğitimi hakkından konuşan Medicana Hastanesi çalışanı Doç. Dr. Atilla Yılmaz, “Ataşehir Medicana Hastanesi’nde bir ilki gerçekleştirmiş olduk. Sadece bu hastanede değil, Türkiye’de bir ilk oldu. Bir Parkinson hastasına beyin pili ameliyatı yaptık. Bu beyin pili ameliyatını kursiyerlerin beyin sinir ve cerrahi uzmanlarının nörologların da izleyebilmesi için bir kurs haline dönüştürdük. Ve biz bunu aynı zamanda çevrim içi bize kayıt olan nörologlarla ve ameliyat görüntülerini ve kursun içeriğini paylaştık. Parkinson, distoni ve tremor yani titreme hastalığına sahip bireylerde başarıyla uyguladığımız bu beyin pili ameliyatının eğitim görevini seve seve üstlenmeye devam etmekteyiz. Bu çevrim içi toplantımıza dünyanın birçok yerinden çevrim içi olarak katılan meslektaşlarımız mevcut, aynı zamanda yurt dışından da hem bize destek olmak hem de izlemek için katılan beyin cerrahı ve nörolog meslektaşlarımız mevcut” dedi.

reklam alanı
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM